Egyes ókori népek varázserőt tulajdonítottak neki, Egyiptomban szent növényként tisztelték. A középkorban is gyógyító és tisztító erőt tulajdonítottak neki, gerezdjét amulettként hordták a nyakukban. Emésztést segítő, kis mértékben koleszterin- és vérnyomás csökkentő, antibiotikus hatású, ételeinket is fűszerező növény a fokhagyma.
Hatóanyagai
Erős antibakteriális és gombaellenes hatását Louis Pasteur már 1858-ban leírta.
Antibakteriális hatóanyag vegyületei az alliin és az abból kialakuló allicin ráksejtellenes tulajdonsággal is bír. A fokhagyma tartalmaz még szénhidrátot, fehérjét, fontos ásványi anyagokat, valamint több vitamint (A-, B-, C-, és E-vitamin), amiknek köszönhetően erős antioxidáns hatást fejt ki. A komplex összetevőknek köszönhetően jelentős immunrendszer-erősítő hatást is megfigyeltek. Jellegzetes illatát egy kéntartalmú anyag, az ajoén adja.
Gyógyhatásai
-
A modern orvostudomány igazolta a fokhagyma vérnyomáscsökkentő hatását (2 Hgmm-el csökkenti a vérnyomást egy gerezd fokhagyma)
-
baktérium-, vírus- és gombaellenes
-
herpesz ellen is kiváló
-
emésztést elősegítő, bélfertőtlenítő, bélféregűző
-
epe- és májműködést elősegítő hatású
-
a magas koleszterinszintet is csökkenti
-
antimikrobás
-
vérhígító és vértisztító hatású
-
megfázás esetén fokhagymát, mézet és tormát fogyasszunk, leviszi a lázat, tisztítja a felső légutakat
-
vérzéssel együtt járó betegségeknél is kiválóan alkalmazható, mivel a véráramban jelen lévő mikroorganizmusokat és parazitákat is képes elpusztítani kénvegyületei révén.
-
Külsőleg alkalmazva bizonyítottan elpusztítja a HPV-t, néhány nap alatt képes például a lógó bőrszemölcsöket eltüntetni.
-
Jó féreghajtó hatása van.
Ha illatát erősnek vagy kellemetlennek érezzük, petrezselyem vagy 1-2 szem babkávé rágásával semlegesíthetjük.
Élelmiszerként
Felhasználják levesek, főzelékek, saláták, sültek, vadhúsok, szószok, kolbászáruk készítéséhez, de kedvelt pirítós vagy lángos ízesítéséhez is. A legtöbb húspác és húsfűszerkeverék már-már kötelező alkotóeleme, a curry egyik meghatározó ízanyaga. Gerezdenként, összezúzva vagy szárítva és porítva (például fokhagymasóként) egyaránt használják.
Lelki hatás:
Haggy-ma!