Tudtad, hogy a bibliában a csipkebokor Mózes elhivatását jelképezi? A középkorban a lángoló csipkebokrot Mária jelképének tekintették, aki érintetlenül lett Isten anyja, ezért a barokk művészetben az égő csipkebokor a szeplőtelen fogantatás jelképe.
Csipkebogyó azaz hecsedli
A csipkebogyó az egyik legkiválóbb természetes vitaminforrás, élénkíti a szervezetet, erősíti az immunrendszert, megelőzi a rákos daganatok kialakulását, csökkenti a rossz koleszterin (LDL) szintet. A csipkebogyó C vitamin tartalma kimagaslóan magas, tartalmaz még: cukrot, pektint, alma,- és citromsavat, fehérjét, karotinoidokat, B1-,B2-, K-, P-, E- vitamint, ásványi agyagokat, nyomelemeket (kálcium, magnézium, szelén, mangán, kálium, kén, vas), valamint értékes flavonoidokat, melyek roborálnak, élénkítenek és igazi terápiás jelleggel bírnak.
A csipkebogyó gyógyhatása:
-
Erősíti az immunrendszert
-
Influenza esetén felgyorsítja a gyógyulási folyamatot
-
Köhögés csillapító hatású
-
Náthás és lázas megbetegedések, legyengült állapotok kiegészítő kezelésére is jól alkalmazható.
-
Lázcsillapító hatású
-
Csökkenti az asztmás rohamok intenzitását és sűrűségét
-
Gyomorirritációk, gyomorgörcsök, gyomorsavhiány, gyomorfekély esetén is javít állapotunkon.
-
Emésztést javító, erősítő hatású, hólyaghurutban, vér- és fehérjevizelés esetén is alkalmazzák.
-
Nagyon jó epe és vesekő oldó. Serkenti a mellékvesék és máj működését.
-
Kiváló vízhajtó és hashajtó hatással bír, ezért vese, vesehomok és húgyúti betegségekben, fertőzésekben kíméletes de hatékony segítőnk
-
Enyhe hashajtó hatása miatt a székrekedésen is segít
-
Segítségünkre siet a köszvényes megbetegedésekben illetve sokízületi gyulladás esetén is.
-
Csökkenti a rossz koleszterin (LDL) szintet, ezáltal megelőzve az érelmeszesedést, szívinfarktust, májzsír kialakulását és a túlsúlygyarapodást.
-
Megelőzi a rákos betegségek kialakulását
A csipkebogyóból készült gyógyhatású kivonatok, magas antioxidáns, flavonoid, karotenoid és polifenol tartalmuk miatt, védelmet nyújtanak a szervezet számára a szabadgyökök, valamint a szív és érrendszeri betegségek kialakulása ellen. Csökkentik a fájdalmat és a gyulladást, növelve ezáltal az ízületek rugalmasságát, mobilitását és az általános jó közérzetet.
Felhasználása:
Nem csak a bogyója fogyasztható!
Virágának illatos szirmai salátákba, pitékbe valók. Szörpöt, ecetet, szorbetet, édességeket ízesíthetünk vele. A virág termését, a csipkebogyót akkor szedjük, ha már a dér megcsípte, a termés puhulni, ráncosodni kezd.
Tea, szörp, bor, lekvár formájában fogyasztjuk.
Alkalmazzák saláták, gyümölcssaláták ízesítésére, vagy bólék készítésére is.
Tea készítése:
Teához a szárított és aprított csipkebogyót 8-12 órán át áztatjuk hideg/langyos vízben. Rendszeresen fogyasztva már 2 csésze biztosítja a napi C-vitamin-szükségletünket!
Epebántalmakra
Hozzávalók:6 kiskanál csipkebogyóhús, 4 kiskanál szárított mentalevél, 4 kiskanál szárított szederlevél.
Elkészítés : Egy edénybe összekeverjük a növényeket, majd a keverékből kiveszünk 2 kiskanállal és egy csészébe tesszük, majd leforrázzuk és lefedjük. Állni hagyjuk 10-15 percig, majd leszűrjük és megisszuk. Naponta igyunk meg 2-3 csészével ebből a teakeverékből és epénk igen hálás lesz nekünk érte.