A körte legismertebb fajtái a korai érésű Árpás, a késő nyári Vilmos körte, az őszi Császárkörte, a Hardy-vajkörte, valamint a téli Alexander. Az étkezési körték húsa fehér, lédús, a főzni valók kemények, jellegtelenebb ízűek; ez utóbbiak tovább tarthatók el.
A körtének nincs jelentős mennyiségű vitamin és ásványi anyag tartalma, gyógyító hatását főleg a rostanyagainak köszönheti. Az átlagosnál nagyobb mennyiségű benne a boron, amely jó hatással van az izomzatra, s így az egész testre, tartalmaz még: Kálium, foszfor, kálcium, Nátrium, karotin, E-vitamin , B1-, B2-, B3-vitamint. A benne található B-vitaminok segítik a tápanyagokból felszabadítani az energiát, így a fáradtság leküzdésére alkalmasak.
Milyen gyógyhatásai vannak?
-
Kitűnő sóoldó és savtalanító hatással rendelkezik, ezért szívesen alkalmazzák köszvény, reuma és vesekő esetén.
-
A körte vízhajtó anyagai segítik a felhalmozódott méreganyagok kiürülését a szervezetünkből, és napi 4-5 pohár körtelé a hólyaghurutot is enyhíti.
-
Sok rost található benne, ezért a belek szempontjából rendkívül előnyös, hiszen serkenti a bélműködést, csökkentve ezáltal a székrekedéssel járó panaszokat, továbbá szerepet játszik a vastagbélrák kialakulásának megelőzésében is.
-
Magas pektintartalmánál fogva csökkenti a különböző zsírok felszívódását, így a vér koleszterinszintjét is kedvezően befolyásolja.
-
A benne található bór miatt különösen ajánlható a nőknek a változó korban, hiszen a bór gátolja a menopauza utáni csontvesztést és a kalciummal, a magnéziummal, valamint a D-vitaminnal együttműködve segít megakadályozni a csontritkulás kialakulását.
-
Káliumtartalmának köszönhetően hozzájárulhat a vérnyomás szabályozásához.
-
A körte a legritkább esetben vált ki allergiás reakciót, ezért a csecsemők elsőként adható gyümölcsei közé tartozik
-
Gyomor-, emésztési-, és vesepanaszok esetén az egyik legkíméletesebb és leghatékonyabb orvosságunk!
-
A körtét gyulladásos betegségek gyógyítására is használják,
-
Kiváló hatású cukorbetegség, vérrendszeri rendellenességek és veseelégtelenség kezelésére, a vér felújítására, a szív, a máj és az epe jobb működésére.
-
Az asztma, nátha, influenza, sőt vérszegénység esetében is hatásos lehet.
+1: Egy svéd természetgyógyász Ebba Waerland körtekúrával gyógyítja az epebetegeket, amikor 3-8 napon keresztül csak körtét ehetnek a páciensek, abból azonban bármennyit. A kúrát gyógyteákkal, gyógyfürdőkkel és talpmasszázzsal egészíti ki. A kúrára azonban csak az érett, lédús, édes fajták alkalmasak, a kemény fajtáktól nem várható megfelelő eredmény.